Expediční kamera 2020

Pozor, V návaznosti na nařízení vlády z 10. 3. 2020 o zákazu pořádání akcí nad 100 osob jsme přistoupili ke změně termínu na 9. 10. 2020!

 

Dětské oddíly Kadet a Stromy z Červeného Kostelce Vás zvou na jubilejní 10. ročník úspěšného festivalu Expediční kamera, přehlídku nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny.  Akce se koná v kině Luník v Červeném Kostelci v pátek 9. 10. 2020 od 18:30.
Mimo filmů se můžete těšit na zajímavou a vzrušující besedu. O extrémních závodech na hranici lidských možností povypráví červenokostelecká reprezentantka v adventure race Tereza Rudolfová. Dozvíte se, jaké je tři dny nespat, ztratit se v džungli, plavit se v noci přes moře a další zážitky z extrémního závodu ECO challenge na ostrove Fiji, mistrovství světa v adventure race na Réunionu a jiných extrémních podniků. Na programu jsou čtyři filmy, které uspěly na zahraničních festivalech. Společně se vypravíme do amazonské džungle, zkusíme surfovat na komunistické Kubě, výzvou bude extrémní sjezd řeku Sary Jaz v pohoří Tian a podíváme se do mongolské části pohoří Altaj. 
I letos bude vstupné na celý program festivalu za symbolických 99 Kč a celý výtěžek bude věnován na činnost červenokosteleckých dětských oddílů Stromy a  Kadet. Mimo besedy a filmů Vás čeká bohatá tombola a skvělé občerstvení. Předprodej vstupenek je v květinářství Slunečnice v Náchodské ulici.

Podrobný program festivalu:

18:30 - první blok

Tieň Jaguara
Režie: Pavol Barabáš
Délka: 57 min

Amazonská džungle je jedno z mála míst na světě, kde žije řada původních obyvatel a kmenů úplně nedotčené moderní civilizací. Jsou to kmeny, které si neohroženě hají území, někteří jsou i kanibalové a někteří jsou naopak tak mírumilovní, vřelí a otevření, že nad tím zůstává rozum stát. Jako indiáni kmene Hodi na území Venezuely, kteří přijali 4 cestovatelé na čas mezi sebe a dali jim možnost objevit mnohé. O životě v džungli, o přírodě, o lidských hodnotách, o sobě samých. Nechte se pozvat do končin, kde se děti neučí programovat, ale utéct, když zaútočí opice a přežít. Kde nejvzácnější a nejdůležitější věc je být spolu.

Surf Cuba
Režie: Jacob Oster
Délka: 15 min

Komunistický režim svobodu obyvatel Kuby z velké míry potlačuje. Navzdory tomu jsou Kubánci z těch lidí, kteří umí najít v životě štěstí i tam, kde není. Kubánci vynikají v baseballu, fotbalu, nebo v boxu. Poloha a podnebí země jsou ideální pro surfování, pobřeží Kuby je dlouhé skoro 3 000 km. Jenže v celé zemi není jediný surfařský obchod, takže z 11 miliónů obyvatel se tomuhle sportu věnuje 150 surfařů, pro které je každá vlna je pro nejen adrenalin, ale také špetka osobního odboje.

20:00 - druhý  blok

Extrémní závod Raid in France  na tropickém ostrově Reunion (beseda s Terezou Rudolfovou), 45 min

21:00 - třetí blok

Boy Nomad
Režie: Niobe Thompson
Délka: 21 min

Devítiletý Janibek žije s rodinou v mongolské části pohoří Altaj. Jeho největší vášní jsou jezdecké závody, při kterých dokáže na svém koni předjet i mnohem starší hochy. Tahle zima je ale jiná, přijde velký mráz a hrozí, že rodina nomádů přijde o to nejcennější, co má, o zvířata. Proto se muži vydávají na cestu za pastvinami a řada je tentokrát i na Janibekovi. Je potřeba každý schopný jezdec a z kluka se tak během okamžiku musí stát muž, který se postará v drsných podmínkách o rodinu a o dobytek, až v druhé řadě o sebe.

Sary Jaz
Režie: Adrian Kiernan
Délka: 15 min

V tomhle filmu se toho moc nenakecá. Nikdo neremcá, že zmrzne nebo umře hlady, nehraje dramatická hudba, nikoho nezachraňuje vrtulník. A to přesto, že sjezd řeky Sary Jaz v pohoří Tian Shan je dost extrémní výzvou, a to nejen vodáckou. Peřeje odlehlé řeky s průtokem až 400m 3 /s jsou nebezpečné a nečitelné. Samotnému sjezdu předchází 100 km dlouhý trek s kajaky na zádech, po dojezdu čeká vodáky ještě 4 dny lezení a pochodu přes hory zpět do civilizace. Většina členů expedice to nazývá nejtěžším zážitkem v životě, ale před kamerou je vidět jen nadšení z toho, co dělají v životě nejraději.