Expediční kamera 2019

Parkour na starých inckých ruinách, skvělé horolezecké výkony nebo výprava do nitra džungle, to je Expediční kamera v Červeném Kostelci

Festival Expediční kamera, to je tradiční přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, které již tradičně můžete vidět v Červeném Kostelci. Na 9. ročník se můžete těšit v pátek 15. 3. 2019 od 18:30 v kině Luník.

Na letošním programu je 6 pečlivě vybraných filmů, které uspěly na zahraničních festivalech i domácí novinky. A na co se letos můžete těšit? Výpravy do nitra džungle i pouště, neuvěřitelné výkony na skalách, plavby přes oceány i po divokých řekách, adrenalinové šílenství, návštěvy domorodých kmenů, stovky uběhnutých kilometrů i putování na dvou kolech, outdoorové hvězdy i neznámí a přesto úžasní cestovatelé, to vše máte možnost zažít během festivalu.

Navíc se po loňském úspěšném dokumentu z Vietnamu můžete těšit opět na besedu a dokument Jana Jenky a Lukáše Kuldy, kteří se tentokrát vydávají na třítýdenní cestu po Peru, kde musí překonat vysoké nadmořské výšky, daleké vzdálenosti, nebo i místní nepokoje.

I letos bude vstupné na celý program festivalu za symbolických 99 Kč a celý výtěžek bude věnován na činnost červenokosteleckých dětských oddílů Šotek a  Kadet. Opět vás všechny co nejsrdečněji zveme na krásné outdoorové filmy, zajímavé cestovatelské povídání a dobré občerstvení. Předprodej vstupenek je v květinářství Slunečnice v Náchodské ulici. Těšíme se na vaši hojnou účast. Vaši Kadeti a Šotci – spoluorganizátoři festivalu.

Program festivalu:

18:30 - první filmový blok
Matsés – 45 min
Tupendeo – 26 min
Waia-Toa Odyssey – 13 min

20:00 - druhý filmový blok
JUMP N TRAVEL – PERU (film a beseda) – 60 min

21:15 - třetí filmový blok
Stumped – 25 min
Divided – 39 min

Podrobný program festivalu:

18:30 - první filmový blok

Matsés
Délka: 45 minut
Režie: Miroslav Haluza

Je dnes ještě vůbec možné zažít opravdové dobrodružství, tak jako za starých časů a jen s papírovou mapou v ruce? Jaké to je, když se otec s dcerou na vlastní pěst vydají na peruánsko-brazilskou hranici až do nitra Amazonie ke kmeni Matsés, čelícímu tlaku civilizace a těžařských společností? Matsés je film, který vás chvíli inspiruje a dojímá, chvíli vám běhá mráz po zádech. Miroslav Haluza Mirek je kameraman a producent expedičních filmů. Nejraději cestuje k tradičním kulturám žijících v tropických rovníkových džunglích, kde není nouze o úžasně pestrý svět a dobrodružství číhající na každém kroku. Doma se na expedice připravuje vášnivým rybařením a fyzičku ladí zápasem ve svém vlastním plnokontaktním klubu karate v Brně. Je ženatý a má 3měsíčního syna Marečka.

Tupendeo
Délka: 26 minut
Režie: Hans Ambühl/ Visual Impact GmbH

Siegrist s parťákem Thomasem Senfem se vydávají v roce 2015 na prvovýstup hory Tupendeo v oblasti Kašmíru v indických Himalájích. Nález lezeckého materiálu těsně pod vrcholem jim odkrývá příběh z expedice roku 1992. Místní si jen matně vybavují jakousi tragickou událost - pro horolezce Jonathana Bambera byl adrenalin denním chlebem a právě vrchol Tupendeo měl být další výzvou a dalším zdolaným vrcholem. Jenže osud to chtěl jinak a kousek pod vrcholem došlo k fatální nehodě. Boj o vrchol se pro Jonathana ve vteřině stal bojem o život a nekonečným čekáním na slitování. Hans Ambühl založil outdoorovou fotografickou společnost Visual Impact. Její fotografové balancují na lanech, rozrážejí vody a visí z vrtulníků. Jejich cíl je nejlepší perspektiva a odlišnost. Dokumentují expedice na severní pól, výstupy severní stěnou Eigeru, výpravy do Mongolska, zachycují nejen akcí nabité experimenty, ale také klidnou práci přírody a čistou radost z pohybu venku. Lezení, kayaking, paragliding, horské kolo, horolezectví - není nic s čím by se tito fotografové ještě nesetkali a co by ještě nenatočili. Inspiraci hledají na dalekých cestách i za dveřmi vlastního domu.

Waia-Toa Odyssey
Délka: 13 minut
Režie: Simon Waterhouse Jazyk: anglický, české titulky

Jezdívali jsme na vodu s barely a kytarou. Na kole jsme vozili brašny těžké tak, že kolo nešlo zvednout do vlaku. Ale to už dnes neplatí. Víte, co je to packraft? Je to nafukovací loď, která je lehká tak, ji jednoduš složíte a hodíte na záda. A víte, co je to bikepacking? Moderní pojetí minimalistického cestování na kole. Parta tří dobrodruhů, jednoho fotografa a filmaře vyrazila na 300 km dlouhou 6denní cestu bez jakékoliv podpory. Naplánovali výpravu spojující divoké řeky a přírodní cyklotraily v téměř nedotčené divočině Nového Zélandu. Aby toho nebylo málo, jen měsíc před odjezdem je ničivé zemětřesení nutí měnit plány a to jim odkrývá možnosti objevit novou krajinu.

 

20:00 - druhý filmový blok

JUMP N TRAVEL – PERU (film a beseda)
 „Po úspěchu prvního dokumentu z Vietnamu vydávají další díl. Tentokrát se vypravili natáčet na druhou stranu, do Jižní Ameriky!“ 
Sportovně-cestovatelský dokument, ve kterém se Jan Jenka a Lukáš Kulda vydávají na třítýdenní cestu po Peru, kde musí překonat vysoké nadmořské výšky, daleké vzdálenosti, nebo i místní nepokoje. Jak vypadá parkour v horách a na starých inckých ruinách?

21:30 - třetí filmový blok

Stumped
Délka: 25 minut
Režie: Cedar Wright, Taylor Keating

Maureen je lezkyně. Bydlí v Coloradu a miluje zvířata, nezdravé jídlo a spaní v autě. A kromě toho má také lezecký projekt. Chystá se vylézt cestu Days of Future Past obtížnosti 8+ (UIAA). Jenže talent není všechno a Mo zjišťuje, že na sobě bude muset pracovat mnohem víc, než byla dosud zvyklá. Že bude muset poslouchat trenéra, posilovat, změnit životosprávu a trochu míň se flákat, a na to je Mo až moc tvrdohlavá, takže je to boj. Jo a mimochodem, Mo nemá jednu ruku. Cedar Wright a Taylor Keating jsou dva filmaři - dobrodruzi z městečka Boulder v Coloradu. Ve svých filmech kombinují humor, sebekritiku příběhy natáčí ve skromném duchu za pomoci nízkého rozpočtu. Cedar je dlouholetý profesionální lezec společnosti The North Face a spojil svou vášeň k lezení se svou láskou k vyprávění příběhů. Taylor je také lezec, ale je ryzím amatérem. Společně tvoří Cedar Wright Productions, produkční společnost oddanou vášnivým projektům a pěti hodinám práce týdně.

Divided
Délka: 39 minut
Režie: Rickie Cotter, Lee Craigie Jazyk: anglický, české titulky

Z Kanady do Mexika můžete jet pohodlně autem. Jenže je to 4 a půl tisíce kilometrů, takže je pohodlnější třeba letět. Rickie a Lee ale pojedou na kole. Obě spojuje láska k cyklistice a v sedle kola už obě dvě zažily leccos. Tentokrát čelí řádné výzvě – závodu Tour Divide napříč Severní Amerikou. Během dlouhé cesty si sáhnou na opravdové dno, ale nezastaví je ani porce kilometrů, ani bolest, smutek a komáři, a dokonce ani strach ze selhání. Protože někdy je selhání to nejlepší, co vás na cestě může potkat.