Expediční kamera 2018

Nezkrotná řeka, moudrost indiánů i podzim horolezeckého života, to je Expediční kamera v Červeném Kostelci

Festival Expediční kamera, to je tradiční přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, které již tradičně můžete vidět v Červeném Kostelci. Na 8. ročník se můžete těšit v pátek 16. 3. 2018 od 18:30 v kině Luník.

Na letošním programu je 6 pečlivě vybraných filmů, které uspěly na zahraničních festivalech i domácí novinky. Který film bude Váš letošní favorit? Film Oddaný Vás na okamžik přenese pod hladinu chladného norského moře, do společnosti zpívajícíh kosatek. Co znamená slovo DugOut se vydali zjistit dva mladíci do amazonské džungle. Odpověď na otázku našli a odvezli si pěknou řádku mozolů, ale i nenahraditelných zážitků. Snímek Oči Boha sleduje kajakářskou expedici do Kyrgyzstánu. Vrhněte se spolu s nimi do peřejí, abyste na konci cesty podívali do posvátných očí. Tuzemské filmy zastoupí Back to Heights o slackline expedici do Maroka. Jak zvládne přední česká slacklinerka po úrazu návrat do výšek? Poetický lezecký příběh Teória šťastia je setkáním dvou generací, ocházející legenda Vás dojme, vycházející sportovní hvězda inspiruje. Parkour na střechách mrakodrapů, sedmý div světa nebo roadtrip na skútrech nám zprostředkuje film JUMP N TRAVEL Vietnam, který osobně přivezou Lukáš Kulda a Jan Jenka. 
Navíc nás čeká cestovatelská beseda v podání Jaroslava Resla, který nás provede cestou za bojovým uměním do Číny. Tradičně nebude chybět ani tombola a bohaté občerstvení.
I letos bude vstupné na celý program festivalu za symbolických 99 Kč a celý výtěžek bude věnován na činnost červenokosteleckých dětských oddílů Šotek a  Kadet. Opět vás všechny co nejsrdečněji zveme na krásné outdoorové filmy, zajímavé cestovatelské povídání a dobré občerstvení. Předprodej vstupenek je v květinářství Slunečnice v Náchodské ulici. Těšíme se na vaši hojnou účast. Vaši Kadeti a Šotci – spoluorganizátoři festivalu.

Program festivalu:

18:30 - první filmový blok
Oči boha – 31 min 
Teória šťastia - 36 min 
Oddaný – 8 min 

20:00 - druhý filmový blok
Jaroslav Ressl – Cesta za bojovým uměním do Číny – 30 min 
Jan Jenka a Lukáš Kulda – film JUMP N TRAVEL Vietnam – 28 min.

21:30 - třetí filmový blok
Back to Heights – 15 min 
DugOut - 53 min

Podrobný program festivalu:

18:30 - první filmový blok

Oči boha
Délka: 31 min 
Režie: Olaf Obsommer

Na hranicích Číny a Kyrgyzstánu, ve stínu sedmitisícových vrcholů - tam, v krajině nikoho, se hlubokými kaňony valí řeka Saryjaz. Řeka, která láká ty nejlepší kajakáře už od 30.let minulého století. Dobrodruhy, sportovce a blázny, kteří mají odvahu vystavit se tak silnému proudu, tak blízko skal, aby se na konci své cesty podívali do očí boha. Tommas Marnics se rozhodl splnit si svůj sen a dal dohromady skupinu špičkových kajakářů z celého světa. Deset dní byli mimo civilizaci, deset dní v peřejích na hranici lidských možností. Deset dní štěstí.

Teória šťastia
Délka: 36 min 
Režie: Rasťo Hatiar

Poetický filmový příběh o kontrastu generací. Bývalý lezec a opravdový horal Ľubo Rybanský se po letech vrací pod mohutné Vtáčniku. V 70. letech tu s kamarádem Rudou Pravdou trávili všechen svůj čas, vymýšleli nové linie a stavěli nové cesty. Přesto jejich jména na pamětní tabuli úplně chybí. Nedocenění může mrzet i na sklonku života, ale zklamání vyváží setkání s mladým lezcem Peterem Kuricem, který se zrovna chystá lézt ľubovu legendární cestu Dračí kout, první vylezenou cestu v oblasti.

Oddaný
Délka: 8 min 
Režie: Shams & Alex Aimard

Více než 70% povrchu země je pokryto vodou. Není divu, že nás láká se podívat pod vodu. Někomu stačí obrázky, někomu plavecké brýle, ale někoho to táhne dál. Jacques de Vos je podmořským fotografem, který tráví většinu času freedivingem s kosatkami. Toto zvíře s přezdívkou zabiják je ve skutečnosti velmi sociálním tvorem, který není pro člověka nebezpečný. Jacques se stal odborníkem na vyhledávání kosatek a pár vteřin plavání mezi němi se pro něj stalo něčím, bez čeho nemůže být. Norská expedice pro něj byla dosud nejúspěšnějším výletem za těmito zpívajícími kráskami.

20:00 - druhý filmový blok

Jaroslav Ressl – Cesta za bojovým uměním do Číny
Délka: 30 min 
Návštěva starobylých míst - Peking, Velká čínská zeď, Shaolin, Wudang a Xian. 

Jan Jenka a Lukáš Kulda – film JUMP N TRAVEL Vietnam

Délka: 36 min 
"Po 2 letech cestování a natáčení série JUMP N TRAVEL jsme si před sebe postavili větší výzvu - natočit jediný film svého druhu u nás! Sportovně-cestovatelský dokument dlouhý 28 minut popisuje měsíční cestu Jana Jenky a Lukáše Kuldy exotickým Vietnamem. Parkour na střechách mrakodrapů, sedmý div světa nebo roadtrip na skútrech. Jak dopadlo tohle dobrodružství se dozvíš ve filmu JUMP N Travel Vietnam."

21:45 - třetí filmový blok

Back to Heights
Délka: 15 min 
Režie: Jan Zurek

Někdy stačí jeden špatný krok, jedno špatné rozhodnutí. Jedná mylná úvaha. Anička si při skalním přeskoku poranila kolena a následovala nedobrovolná pauza v tréninku. Začínat znovu je těžké fyzicky i psychicky a první kroky na slackline po úrazu bolí. Proto vyráží do Maroka hledat zapomenutou odvahu a balanc. Mezi červenými skalami, v poušti na úpatí písečných dun, před nechápavými zraky místních - tam všude se i s celým týmem procházejí ve výškách na lajně tenké tak, že často není ani vidět. Film o hledání rovnováhy tam nahoře i v životě.

DugOut
Délka: 53 min
Režie: Benjamin Sadd

Na vodu radši na Vltavu nebo na Sázavu? A nebo třeba Amazonku? Dva dlouholetí kamarádi - Benjamin Sadd a James Trundle - se rozhodli pro tu třetí možnost. A to pěkně od základů. Vydali se do nitra ekvádorské džungle a s pomocí domorodých indiánů si vyrobili vlastní loď. Dug out je nejpůvodnějším druhem lodě. Je vytesaná z jediného kmene a první zmínky o takových plavidlech jsou staré více než 8 000 před n.l. Ve filmu uvidíte, jak se dva mladíci poperou s výrobou lodě, s nevyzpytatelnými podmínkami deštného pralesa a nebo s hrozbou ponorkové nemoci.