Expediční kamera 2017 - 17. 3. kino Luník

Kouzlo ryzího života a bezprostřední kontakt s přírodou, to je Expediční kamera v Červeném Kostelci

Festival Expediční kamera, to je tradiční přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, které již tradičně můžete vidět v Červeném Kostelci. Na 7. ročník se můžete těšit v pátek 17. 3. 2017 od 18:30 v kině Luník.
Letos vám opět připomeneme, že lidská kreativita nezná mezí, ať už v prováděných aktivitách, či v místech, kde jsou lidé schopni žít. Uvědomíte si, jak je naše planeta obrovská, kolik neuvěřitelných míst skýtá a kolik na ní žije zajímavých lidí, prožívajících různé osudy.
Budeme-li konkrétnější, poznáte Švýcara, žijícího podle hesla Pura vida. A co to znamená? To poznáte při jeho pokusu splout řeku Amazonku za pomocí svého kola (a lodě samozřejmě). Setkáte se s 91 letou Britkou, která svůj život zasvětila horskému průvodcování. Snímek Projekt Moffat vám celý její životní příběh představí. Dva kamarádi z Ameriky se rozhodnou pro Návrat do Zanskaru, což je oblast, kde před 30 lety poznali místní srdečné obyvatele, ale i silnou vazbu na buddhismus. Poznamená toto dosud odlehlé místo výstavba silnice a spojení s civilizací?
Ani letos nebude chybět české zastoupení. Parta šesti kamarádů měla bláznivý plán, doplout z oceánského rozvodí na polární kruh a to jak na nafukovacích lodích, tak na ručně postavené plachetnici.
Běžci mohou při závodu Ultra Trail Gobi Race přehodnotit své dosavadní cíle. Trekaři při Cestě do Kazbegi v Gruzínském Kavkazu poznají, jaké by to bylo, vyměnit pohorky za své horské kolo. Horolezci zatouží po Velké skalní pařbě v americkém Arkansasu, kde se schází ti nejlepší horolezci světa na již tradičním vytrvalostním lezeckém závodu.
Navíc nás čekají dvě kvalitní přednášky. V první nás cestovatel Míra Novosvětský vezme do indonéské Sulawesi a v druhé přednášce nás Pavel Novosvětský a Hana Gottwaldová provede po Jižní Americe. Tradičně nebude chybět ani tombola a bohaté občerstvení.
I letos bude vstupné na celý program festivalu za symbolických 99 Kč na všechny bloky a celý výtěžek bude věnován spolku Šotek a oddílu červenokosteleckých Kadetů. Oba spolky se zároveň aktivně podílí na organizaci celého festivalu. Předprodej vstupenek v květinářství Slunečnice v Náchodské ulici. 

18:30 - 1. Filmový blok
Projekt Moffat (Operation Moffat) - 20 minut
Divočinou Aljašky - 25 minut
Návrat do Zanskaru (Return to Zanskar) - 23 minut

20:00 - 2. Filmový blok
Přednáška – Jižní Amerika (doplním konkrétně) – cca 30 min. - Pavel Novosvětský a Hana Gottwaldová
Pura vida - 44 minut

21:30 - 3. Filmový blok
Přednáška - Sulawesi Indonésie – cca 30 min - Míra Novosvětský
Cesta do Kazbegi (Trail to Kazbegi) - 16 minut
Ultra Trail Gobi Race - 11 minut
Velká sklaní pařba - 20 minut

 

Děkujeme sponzorům: 
Saar Gummi Czech s.r.o., INS atelier s.r.o., pivovar Primátor, trička Redpeak, Květinářství Slunečnice, Mobilesoft, kemp Brodský, Autodoprava Volhejn Červený KostelecEkon-sys s.r.o

Podrobný popis filmů

18:30 - 1. Filmový blok

Projekt Moffat (Operation Moffat)
Země: Velká Británie, Délka: 20 minut

Krátký film, ověnčený řadou mezinárodních cen, je zasvěcen životnímu příběhu první britské horské vůdkyně Gwen Moffat. Ta před 70 lety dezertovala z armády arozhodla se svůj život zasvětit horám a skalnímu lezení. Film je náhledem do Gwenina života prostřednictvím mladé spisovatelky Claire, která si na vlastní kůži vyzkoušela koupání v ledových horských tůních a řekách a lezení s dobovou horolezeckou výbavou. Podívala se s odstupem času na ta samá místa, po kterých Gwen kdysi prováděla zájemce o horskou turistiku. V příběhu kromě odvahy a odhodlání najdete i odpověď, jak je možné věnovat se něčemu, co je zdánlivě zcela nemožné. Claire Carter, režisérka Spisovatelka a tvůrčí konzultantka v outdoorovém průmyslu, pracuje například pro National Trust, British Mountaineering Council, European Outdoor Summit a pořádá řadu nezávislých horských kulturních akcí. Je průkopnicí ve zkoumání ženské antologie s důrazem na spojení s přírodou.
Ocenění: Nejlepší film a Cena diváka Edinburgh Mountain Film Festival, Cena diváka Kendal Mountain Film Festival, Speciální ocenění poroty Banff Mountain Film Festival


Divočinou Aljašky
Země: Česká republika, 2016 Délka: 25 minut
Šest kamarádů z Čech, Moravy a Slovenska, někteří zkušení vodáci, jiní méně zkušení, se vydali za polární kruh na překrásnou Aljašku splout řeku Alatnu. Říkají si Fjolls. Vybaveni loděmi, jídlem v medvědu-vzdorných kontejnerech a pepřovým sprejem měli v plánu překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih až na polární kruh. Cestou chtěli podniknout pěší túru k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba. Jak tato expedice do naprosté divočiny bez mobilního signálu a bez možnosti doplňovat zásoby dopadla? Podařilo se Fjollům dosáhnout všech cílů a zároveň si odvézt nezapomenutelné zážitky? Uvidíte sami ve filmu plném nádherné přírody, lidské zručnosti i odvahy pouštět se do neznámých vod. Fjolls, protagonisté Parta mladých nadšenců, dobrodruhů, romantiků, no prostě “fjollů”, kteří se nespokojí s týdenní dovolenou na přeplněných plážích, ale věří, že na Zemi jsou ještě místa, kde vás nezastihne ani upozornění na facebooku, pracovní email nebo smska od mámy. Místa, kde měsíc nepotkáte člověka, kde si můžete nabrat vodu do hrnku přímo z lodi, kde nezáleží na tom, co bude zítra, ani co bylo včera, ale kde záleží na tom co je TEĎ.


Návrat do Zanskaru (Return to Zanskar)
Země: Velká Británie, 2016 Délka: 23 minut
Zanskar byla po tisíce let jedna z nejhůře dostupných oblastí na světě. Rozkládá se uprostřed hor v indickém Himálaji a ročně ji navštívily pouze stovky turistů. Jediné spojení s civilizací bylo možné pouze po dlouhé a nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo. Před 30 lety se dva Američané rozhodli vydat na 7 dní dlouhou cestu do Zanskaru a navštívit unikátní starověký buddhistický chrám. Po cestě se seznámili s místní rodinou, u které pak po řadu dní bydleli. Nyní se rozhodli, ještě před úplným dokončením silnice, místo znovu navštívit a rodinu vyhledat. Jak se Zanskar a jeho obyvatelé za tu dobu změnili a jak je přijímána výstavba silnice a sní i příchod civilizace? Setkání starých přátel, zamyšlení nad způsobem života a odlehlá příroda v nitru Himálaje vás jistě chytnou za srdce. Bryan Liptin a Danny Bull, režiséři Bryan kvůli natočení tohoto filmu opustil svou dlouholetou práci biotechnologa, kterou vykonával dlouhých 22let. Danny, původem z Brazílie, je novinář a producent pracující v thajské pobočce BBC.


20:00 - 2. Filmový blok

Přednáška – Jižní Amerika (doplním konkrétně) – cca 30 min. - Pavel Novosvětský a Hana Gottwaldová


Pura vida
Země: Švýcarsko, 2016, Délka: 44 minut
Nadšený cestovatel a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Po absolvování 40.000 km po silnicích a cestách přidělal v Ekvádoru kolo na loď, pojmenoval ji “Pura vida” a začal svoji životní cestu. Své kolo použil jako pohon lodě a během několika měsíců splul řeku Amazonku. Za celkových 20 měsíců urazil přes 7 500 km a vystřídal 26 řek. Po cestě byl ohrožován divokou vodou, vrtkavým počasím, krokodýly, drogovými dealery či piráty. Navštívil šamany, domorodé kmeny a sblížil se s jihoamerickou přírodou takřka do morku kostí. Je více než zřejmě, že taková cesta člověka ovlivní na celý život. Herve Neukomm, protagonista Narodil se v roce 1978 ve švýcarském městečku Vevey. Už od dětství snil o dalekých cestách a dobrodružstvích. Život mu však zpočátku servíroval něco zcela jiného, řadu let byl bankovním úředníkem. Když si uvědomil, že to není opravdu to, co od života chce, dal výpověď a pracoval pro cestovní kancelář. Do své nové práce se ihned zamiloval. Po pár letech odjel na kole do Tibetu, pracoval vNamibijském safari a nakonec se usadil vLeticii v Kolumbii, kde vede se svou ženou vlastní cestovní agenturu.


21:30 - 3. Filmový blok

Přednáška - Sulawesi Indonésie – cca 30 min - Míra Novosvětský


Cesta do Kazbegi (Trail to Kazbegi)
Země: USA, 2016 Délka: 16 minut
Gruzínské liduprázdné hory, horská kola, nejnutnější zásoby jídla a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje cestu čtyř kamarádů z Omala po hřebeni Kavkazu, až do města Kazbegi. Tuto trasu si obvykle vybírají trekaři, ale naši hrdinové si ji téměř celou dali na horských kolech. Film nabízí naprosto netradiční pohled na jednu znejodlehlejších oblastí Kavkazu, která ještě docela nedávno patřila pod křídla Sovětského svazu. Je tato trasa vůbec na kole sjízdná? Jaké byly největší překážky a jakým výzvám je třeba na cestě čelit? Co našim hrdinům natropilo počasí? Jak se vypořádali s neobvykle dlouhou zimou, která v některých oblastech ještě panovala? Film je o splněných plánech, o lidech, o štěstí, o smůle imalebných osadách a překrásné krajině gruzínských hor. Inspiraci na realizaci bláznivých nápadů filmu rozhodně nelze upřít. Joey Schusler, režisér Dobrodruh a sportovec, zaměřující se na horská kola alyžování. Sportování bravurně propojuje se svými bohatými tvůrčími fotografickými a filmařskými dovednostmi.


Ultra Trail Gobi Race
Země: JAR, 2015 Délka: 11 minut
Poušť Gobi se rozkládá na severu Číny a jihu Mongolska a je jedna z nejstarších a největších pouští světa. Včínské části pouště se každoročně koná extrémní závod ULTRA-TRAIL GOBI RACE na 400 km. Trasa závodu z části kopíruje trasu hedvábné stezky, v minulosti využívané k obchodním účelům. Závod se běží bez podpory, vše potřebné si tedy musí obstarat samotní závodníci. Ve filmu se novinář Bryon Powell pokouší najít důvody, které vedou účastníky k absolvování tohoto extrémního závodu. Je to pouhé bláznovství zúčastnit se 400 km ultra trailu v jedné z nejnehostinějších pouští světa? Má tento dlouhý závod pro člověka i nějaký přínos? Za jak dlouhou dobu lze závod uběhnout a jaké jsou bezprostřední pocity závodníků po proběhnutí cílové pásky? Bryon Powell, reportér Vzděláním právník, nyní ultramaratonec na plný úvazek. Poté, co opustil advokátní kancelář a okusil kouzlo běhů na dlouhé vzdálenosti se stal na běhu závislým. Nyní se snaží tento rychle se rozvíjející sport podporovat azasvěcovat nezasvěcené také pomocí filmového plátna.

Velká skalní pařba
Země: USA, 2015 Délka: 20 minut
“24 hours of Horseshoe Hell” je vytrvalostní lezecký závod, který nemá obdoby. Cílem závodu je za 24hodin vylézt co nejvíce cest. Vládne zde vytrvalost adosažení lezecké obtížnosti 8a tu neznamená vůbec nic. Vamerickém Arkansasu se tato akce koná už od roku 2006 a účastní se jí jak elitní, tak obyčejní lezci. Je to jakási lezecká obdoba ultramaratonu, kde pot, krev i chlazené pivo tečou proudem. Film věrně zobrazuje tamní atmosféru asleduje soupeření mezi týmem Nica Berryho a Masona Earla oproti výbornému Alexu Honnoldovi. Akce není jen oneuvěřitelných výkonech, ale i o zábavě, tanci a přátelství. Alex Honnold, horolezec Americký horolezec, známý především svými neuvěřitelnými free solo výkony na big wall. Drží mnoho prvenství a rychlostních rekordů. Exceluje hlavně v oblasti Yosemitského národního parku. V roce 2014 jsme na Expediční kameře uváděli film Honnold 3.0, který získal Cenu diváka. Ocenění: Cena diváka Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují, Cena diváka Banff Mountain Film Festival