Expediční kamera 2016

Festival Expediční kamera, to je tradiční přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, které již tradičně můžete vidět v Červeném Kostelci. Na 6. ročník se můžete těšit v pátek 18. 3. 2016 od 18:30 v kině Luník.
Opět můžete zažít pořádnou dávku adrenalinu, dobrodružství a napětí. A co konkrétně letos na filmovém festivalu Expediční kamera uvidíte? Stanete se svědky jednoho extrémního výkonu. Zdolat všechny čtyřtisícové vrcholy v Alpách za neuvěřitelných 80 dní? Nemožné, tedy pokud nemáte kondičku jako Ueli Steck a Michael Wohlleben. Čeká je 1000 kilometrů na kole a nastoupají přes 100 000 výškových metrů.  Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 vrcholů!  Mezi hlavní taháky festivalu patří i nejnovější film Pavla Barabáše Suri diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Těšit se můžete na další filmy a hlavně na přednášku a besedu o Íránu s cestovatelem Mírou Novosvětským. Tradičně nebude chybět tombola a bohaté občerstvení.
I letos bude vstupné na celý program festivalu za symbolických 99 Kč na všechny bloky a celý výtěžek bude věnován spolku Šotek a oddílu červenokosteleckých Kadetů. Oba spolky se zároveň aktivně podílí na organizaci celého festivalu.
Předprodej vstupenek v informačním centru v Červeném Kostelci od 1.3.2016

PROGRAM 2016

18:30 - 1. Filmový blok
Himaláj – 5 min.
SURI – 65 min.
Karun – 16 min.

20:15 - 2. Filmový blok
Přednáška - Írán - cca 75 min – Míra Novosvětský
Mizející delta - 16 min.

22:00 - 3. Filmový blok
82 vrcholů – 49 min.
Travailen – 27 min.


FILMY V PROGRAMU EXPEDIČNÍ KAMERY 2016

Himaláj   
Režie: Berta Tilmantaitė, Litva, 2015, 5 min
Téma: vizuál

„Slyšeli jste o mně, viděli jste mě mnohokrát, ale víte, kdo jsem? Podejte mi ruku, povedu vás, budete muset za sebou nechat svoje slabosti a strachy a překonat sami sebe…“
Himaláj je legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš.

 

SURI    
Režie: Pavol Barabáš, Slovensko 2015, 65 min
Téma: přírodní kmeny

„Z této země neodejdu. Pokud nás budou nutit, bude válka. Zůstanu v této vesnici, buď živý na zemi, nebo mrtvý pod ní,“ říká náčelník obávaného afrického kmene Suri. Nejnovější film Pavla Barabáše diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem, na jehož konci je území unikátního přírodního etnika, které se rozhodlo bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Lidé kmene Suri věří, že pití dobytčí krve dodává sílu a energie. Budou mít tolik síly odolat tlaku moderní civilizace a zabránit postupnému zanikání jejich kultury?
Film byl oceněn na Mezinárodním festivalu horských filmů v Popradu a na Festivalu Wildlife&Environment v indické Kalkatě.

KARUN                         
Režie: Rhys Thwaites-Jones, Velká Británie 2014, 16 min
Téma: expedice
Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. A tak přichází na řadu alternativní plán. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa, jehož obraz v západní části společnosti se liší od reality. Snímek se tak snaží bourat tyto představy a bojovat proti rostoucí nenávisti vůči kulturám této části světa.

 

Míra Novosvětský
Cestopisná přednáška o délce cca 75 min

Mizející Delta 
Režie: Pete McBride, USA 2014, 16 min
Téma: příroda

Na počátku dvacátého století bylo ústí řeky Colorado obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva státy se dohodly, že učiní pokus spojit jednu zapomenutou řeku s mořem.
Filmař Pete McBride, rodák z Colorada, strávil více než čtyři roky dokumentováním své milované řeky. Tento unikátní záchranný pokus si nemohl nechat ujít – vzal s sebou pár kamarádů, paddle boardy a kamery a vyrazili na řeku, aby zachytili okamžiky, kdy se obyvatelé delty radují z návratu vody, ale také, jak lidé využívají a plýtvají vodou, a je-li možná nějaká náprava.
S nepředvídatelným počasím jako kulisou, s pádlem v ruce třináct hodin denně i všudypřítomnými komáry McBride vypráví dramatický příběh coloradské řeky a snaží se předat naléhavé sdělení, abychom si uvědomili, že voda je přírodním zdrojem, který má dopad na životy lidí, živočichů i celých ekosystémů, jako je právě ten v coloradské deltě.
Pro filmaře, oceňovaného fotografa a spisovatele Petea McBridea bylo natočení tohoto filmu srdcovou záležitostí. Coloradský rodák rád točí o tématech, která jsou mu blízká. Film Delta Dawn, který získal cenu mj. na festivalu Banff Mountain Film Fest.


82 vrcholů   
Režie: Samuel Gyger, Švýcarsko, 2015, 49 minut
Téma: alpinismus

Sv.Mořic – Interlaken- Zermatt-Chamonix-Gran Paradiso- Masiv Écrins. Co mají tato místa společného? Všechny mají více než 4000 metrů, nacházejí se v Alpách a také jsou součástí trasy, kterou se dvojice horalů ve složení Ueli Steck a Michael Wohlleben rozhodla zdolat.
V plánu mají slézt nejen tyto, ale kompletně všechny čtyřtisícové vrcholy švýcarských, italských a francouzských Alp, kterých je právě 82. Navíc chtějí překonat vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy pouze vlastními silami jen s nejnutnějším vybavením.
Čeká je 1000 kilometrů na kole, nastoupají přes 100 000 výškových metrů – toto vše chtějí stihnout za neuvěřitelných 80 dní! Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie.

Travailen 
Režie: Dean Lesile, JAR, 2014, 27 minut
Téma: běžecký rekord

Legendární traverz Dračími horami, jedna z nejtěžších cest jižní Afriky, existuje už od nepaměti. Na jeho překonání potřebujete několik dní a vynikající kondičku. Pohybujete se ve výšce 3000 metrů nad mořem. Trasa není značená, potkáváte jen kontrolní body. Čeká vás skalnatý terén a často exponované úseky.  Teprve v roce 1999 ho proslavili sourozenci Gavin a Laurie Raubenheimerovi, kteří trasu překonali za 104 hodin a 39 minut. Od tohoto momentu se přibližně 220km dlouhý traverz, který křižuje nejvyšší pohoří jižní Afriky ze severu na jih, stal vyhledávanou výzvou elitních vytrvalostních běžců, kteří se snažili rekord překonat. 15 pokusů selhalo, přibyly tři nové rekordy. Před pěti lety Ryno Griesel a Cobus Van Zyl zaběhli nový rekord za 60 hodin, 29 minut a 30 vteřin. Ryno ale pořád nebyl spokojený a jednoho dne kontaktoval jihoafrického ultratrailového běžce Ryana Sandese, přezdívaného Hedgie. Podaří se jim překonat už tak neuvěřitelný čas a posunout zase o kus dál hranice lidských možností?
Snímek Travailen sleduje oba sportovce od příprav až po samotný pokus o rekord. Ukáže krásu Dračích hor i dobrodružný výkon v té nejautentičtější podobě. Dokonalá kamera, úžasná příroda a neuvěřitelný sportovní výkon!